Na wystawie obejrzymy efekty współpracy czołowych hiszpańskich artystów i naukowców
Zapraszamy na wernisaż z oprowadzaniem kuratorskim w języku hiszpańskim z tłumaczeniem na język polski.
CNIO Arte to inicjatywa powstała w 2018 roku, w ramach której wybitni hiszpańscy naukowcy i czołowi artyści o renomie światowej spotykają się przy odkrywaniu wspólnych obszarów działań. Gośćmi tegorocznej, siódmej już edycji CNIO Arte 2024, są artystka Dora García i makroekolog David Nogués-Bravo.
Pomysłodawcą projektu CNIO Arte jest Narodowe Centrum Badań Onkologicznych w Hiszpanii (CNIO, Centro Nacional de Investigaciones Oncológicas), który realizowany jest we współpracy z Fundacją Banku Santander oraz Instytutem Cervantesa. Owocem corocznego dialogu między przedstawicielami świata nauki i sztuki jest jedno lub więcej dzieł sztuki stworzonych przez zaproszonego artystę, które następnie są prezentowane publicznie i wystawiane na sprzedaż. Pozyskane środki przeznacza się na badania nad nowotworami.
W poprzednich latach w projekcie udział wzięli, odpowiednio jako artyści i naukowcy: Eva Lootz i biochemiczka Margarita Salas; Carmen Calvo i paleantropolog Juan Luis Arsuaga; Chema Madoz i fizyk kwantowy Ignacio Cirac; Daniel Canogar i bioinformatyczka Sarah Teichmann; Susana Solano i epidemiolog Pedro Alonso; Amparo Garrido i australijska Noblistka (2009) w dziedzinie Medycyny i Fizyki, Elizabeth Blackburn.
Projekt wychodzi z założenia, że zarówno nauka jak i sztuka są niezbędne do zrozumienia świata i mogą się nawzajem inspirować i wzbogacać. Jak zauważa María A. Blasco, dyrektorka ds. naukowych CNIO, pomiędzy nauką a sztuką nie ma murów nie do przebicia, a naukowcy i artyści zawsze kierowali wzrok ku otchłani niewiadomego, i nie wahali się odważnie w nią wkraczać z otwartym umysłem, aby pogłębiać swoją wiedzę i przekraczać granice poznanego.