Loading...


WSPARCIE SERWERA:


Crossover - Bogdan Kierejsza

Szczegóły

Data i godzina Listopad 8 '20, 18:30
Miejsce
Basen Artystyczny WOK, ul. M. Konopnickiej 6, Warszawa
Dodał: WOK

Opis

CROSSOVER – BOGDAN KIEREJSZA

08 listopada 2020 18:30 (niedziela)

Cykl: Crossover

Prowadzenie: Alicja Węgorzewska i Robert Kamyk

Wykonawca: Bogdan Kierejsza


Cykl koncertów prezentujących najciekawszych twórców, poruszających się na pograniczu klasyki i muzyki popularnej, przekraczających gatunki, stąd – crossover, łączenie z pozoru niemożliwych form muzycznych.

Każdy z koncertów odbywających się na scenie Basenu Artystycznego ma charakter wyjątkowy: publiczność siedząc przy stolikach, staje się nie tylko świadkiem, ale również uczestnikiem wydarzenia. Artyści tworzą intymną relację z Widzami, dlatego każda osoba na widowni ma poczucie, że koncert jest adresowany specjalnie do niej. Cykl Crossover ma pokazać, że w dzisiejszych czasach można z powodzeniem poruszać się w różnych stylach muzycznych i że klasycznie wykształceni artyści traktują muzykę coraz częściej całościowo, dzieląc ją jedynie na dobrą i złą.

Do udziału w projekcie zaprosiliśmy wybitnych artystów, m.in.: wirtuoza akordeonu o bogatej wyobraźni muzycznej – Marcina Wyrostka, Tre Voci – trzech tenorów i  zarazem showmanów o wyjątkowych głosach i osobowościach scenicznych, Bogdana Kierejszę – polskiego Davida Garretta, skrzypka o niebywałej charyzmie i umiejętności nawiązywania więzi ze słuchaczami, Marcina Patrzałka – młodego gitarzystę, który zjawiskową grą podbił serca amerykańskiej publiczności i jurorów America’s Got Talent, Alinę Mleczko – najwybitniejszą polską saksofonistkę, która wprowadzi publiczność w magiczny świat tanga Carlosa Gardela, czy śpiewaka – Plácido Domingo Jr, który ze swoją sztuką idealnie wpisuje się w stylistykę crossover.

Crossover cieszy się coraz większą popularnością na świecie. Wielu śpiewaków czy instrumentalistów, znanych z wykonywania klasycznego repertuaru, włącza często do programu aranżacje znanych utworów z muzyki popularnej, filmowej, musicalowej, czy nowe kompozycje w stylu pop. Niektórzy decydują się specjalizować w tego typu twórczości. Najlepszym przykładem jest tutaj tenor Andrea Bocelli, który postanowił się skupić przede wszystkim na popularnym repertuarze. Podobnie jest z instrumentalistami. David Garrett, zaczynał jako skrzypek, bardzo wysoko ceniony za interpretacje klasycznego repertuaru, a później świat zachwycił się jego koncertami w stylu crossover. Luka Šulić i Stjepan Hauser, tworzący duet 2Cellos, też zaczynali (z licznymi sukcesami) jako typowo klasyczni wiolonczeliści. Później zdecydowali się wspólnie udowadniać światu, że na wiolonczeli można z powodzeniem wykonywać także bardzo znany i lubiany repertuar. Są też tacy artyści, jak np. Yo-Yo Ma, którzy wciąż specjalizują się w muzyce klasycznej, co nie przeszkadza im poruszać się także w różnych stylach i przekraczać granice. Pierwszym artystą, który zasłynął z repertuaru crossover (mimo, że ten termin jeszcze wtedy nie funkcjonował), był klasycznie wykształcony tenor oraz aktor – Mario Lanza. Jednak erę crossover zapoczątkował wspólny występ trzech słynnych tenorów na zakończenie Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 1990 roku. Luciano Pavarotti, José Carreras i Plácido Domingo, włączając do repertuaru najpopularniejsze utwory muzyki operowej, tradycyjnej i popularnej, wytyczyli nowy kierunek artystom związanym ze światem muzyki klasycznej.

Bogdan Kierejsza – wirtuoz, skrzypek, multiinstrumentalista i kompozytor, absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina), który ukończył w klasie skrzypiec wybitnego polskiego wirtuoza prof. K. A. Kulki. W latach 1993-2004 uczestniczył w międzynarodowych kursach muzycznych m. in. w Holandii, USA, Niemczech i Polsce.

Koncertował niemalże na wszystkich kontynentach. Za krzewienie kultury polskiej, od Ministra Kultury i Sztuki otrzymał stypendium artystyczno-naukowe, a w 2014 roku otrzymał nagrodę okolicznościową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt działalności twórczej, artystycznej i animacyjnej. Często koncertuje z Królewską Orkiestrą Symfoniczną przy Pałacu w Wilanowie.

Skomponował muzykę do ponad 200 filmów reklamowych, dokumentalnych, programów telewizyjnych i ilustracji muzycznych do różnego rodzaju form wizyjnych. Ma na swoim koncie muzykę do spektakli tanecznych i układów choreograficznych, a utwory w jego aranżacjach wykonywali i wykonują znani artyści polskiej sceny.

JESTEŚ ORGANIZATOREM WYDARZEŃ? DODAJ WYDARZENIE TUTAJ

SPRAWDŹ WSZYSTKIE WYDARZENIA PUBLICZNE W WARSZAWIE

SPRAWDŹ WYDARZENIA AKTYWNYCH W WARSZAWIE



Obserwuj nas na FB:









Ogłoszenia drobne