Loading...


WSPARCIE SERWERA:


KONCERTY KAMERALNE W WILANOWIE: “CORELLI – ARCHANIOŁ DŹWIĘKÓW”

Szczegóły

Data i godzina Październik 25 '20, 17:00
Miejsce
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie - Oranżeria
Dodał: WOK

Opis

25 października 2020 17:00 (niedziela)

Cykl: Koncerty kameralne w Wilanowie

KONCERT  |  Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

KUP BILET

Warszawska Opera Kameralna rozpoczyna cykl koncertów w przepięknych wnętrzach Oranżerii Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Każda część będzie dedykowana innemu cenionemu kompozytorowi.

Zapraszamy w wybrane niedziele o godz. 17.00 i czwartki o godz. 19.00.

 

W programie:

Concerto grosso D-dur op.6 nr 1
concertino:

Grzegorz Lalek – skrzypce
Anna Jóźwiak-Kłosiewicz – skrzypce
Jakub Kościukiewicz – wiolonczela

 

Concerto grosso F-dur op.6 nr 6
concertino:

Radosław Kamieniarz – skrzypce
Marcin Sochan – skrzypce
Jakub Kościukiewicz – wiolonczela

Concerto grosso c-moll op.6 nr 3
concertino:

Maria Papuzińska-Uss – skrzypce
Anna Jóźwiak-Kłosiewicz – skrzypce
Jakub Kościukiewicz – wiolonczela

Concerto grosso F-dur op.6 nr 12
concertino:

Agata Habera – skrzypce
Ewa Chmielewska-Zorzano – skrzypce
Jakub Kościukiewicz – wiolonczela

Concerto grosso B-dur op.6 nr 11
concertino:

Natalia Moszumańska – skrzypce
Radosław Kamieniarz – skrzypce
Jakub Kościukiewicz – wiolonczela

Concerto grosso D-dur op.6 nr 4
concertino:

Grzegorz Lalek – skrzypce
Maria Papuzińska-Uss – skrzypce
Jakub Kościukiewicz – wiolonczela

 

Zapraszamy na koncert, podczas którego wybrzmią utwory Arcangela Corellego, włoskiego kompozytora i skrzypka, przedstawiciela baroku w muzyce. Wykona je Zespół Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej Musicae Antiquae Collegium Varsoviense.
Twórczość Arcangela Corellego (1653-1713) odbiła się szerokim echem w ówczesnym świecie muzycznym. Kompozytor postrzegany było jako perfekcjonista, stawiający wysokie wymagania nie tylko sobie i muzykom, ale też publiczności, od której oczekiwał maksymalnego skupienia i koncentracji podczas koncertów. Corelli uważny był za symbol doskonałości, dlatego w 1706 r. otrzymał przydomek “Arcangelo Erimanteo” (Archanioł Dźwięków).
Jego concerti grossi to niedościgniony wzór gatunku, inspirujący całą rzeszę muzyków. Kompozycje te usłyszymy podczas koncertu w wykonaniu solistów i orkiestry MACV.

 

Koncerty kameralne w wykonaniu muzyków MACV to możliwość poznania bardzo szerokiego spektrum repertuarowego, od renesansowej polifonii zaczynając a na muzyce dojrzałego romantyzmu, kończąc. Jest to też niepowtarzalna okazja, aby lepiej poznać indywidualne umiejętności poszczególnych muzyków grających na co dzień w jednej z wiodących polskich orkiestr instrumentów historycznych: Musicae Antiquae Collegium Varsoviense.

Samo pojęcie muzyka kameralna jest niezwykle szerokie. Nazwa pochodzi z włoskiego: da camera czyli „do komnaty, pokoju” i początkowo określano nią muzykę wykonywaną w pomieszczeniach prywatnych. Ze względu na swój intymny charakter muzykę kameralną określa się mianem „muzyki przyjaciół”. Przez ponad 100 lat kameralistyka była grana głównie przez muzyków amatorów w ich domach, a nawet dziś, gdy kameralistyka przeniosła się z domu do sali koncertowej, wielu muzyków, amatorów i profesjonalistów, nadal uprawia kameralistykę dla przyjemności. Granie muzyki kameralnej wymaga specjalnych umiejętności, zarówno muzycznych, jak i towarzyskich, różniących się od umiejętności niezbędnych do gry solowej czy symfonicznej.

W cyklu Koncerty Kameralne w Wilanowie usłyszymy między innymi mistrzów renesansowej polifonii, sonaty barokowe, klasyczne tria i kwartety, zarówno smyczkowe, jak i przeznaczone na instrumenty dęte oraz  divertimenta i koncerty komponowane dla bardziej rozbudowanych zespołów. Podczas wybranych koncertów usłyszymy dzieła wokalno-instrumentalne mistrzów XVIII-wieku.

JESTEŚ ORGANIZATOREM WYDARZEŃ? DODAJ WYDARZENIE TUTAJ

SPRAWDŹ WSZYSTKIE WYDARZENIA PUBLICZNE W WARSZAWIE

SPRAWDŹ WYDARZENIA AKTYWNYCH W WARSZAWIE



Obserwuj nas na FB:









Ogłoszenia drobne